Yurtdışında sınavsız üniversite

İnternet kriz iletişimi yönetimi devrim yarattı. Geleneksel krizler viral yaymak için yeni yollar bulduk hangi aracılığıyla kanal; o planlamak için yeni potansiyel senaryolar getirdi, ve diğer değişiklikler arasında iletişim modeline güç konfigürasyonunun yeni biçimleri, vardır. Bu makalede, kriz yönetiminin temel amaçları ve ilkeleri aynı kalırken İnternet, izlemek planlamak ve kriz durumlarında yanıt vermek zorunda yolu örgütleri önemli değişimler tanıttı inceliyor. Aynı zamanda online kriz yönetimi, yeni bir örgüt kültürü ve sesi gerektirir nedenleri işaret.

Giriş

World Wide Web kullanıcıları, bir nokta-ve-tıklayın arabirim1 ile çevrimiçi mevcut bilgileri için izin, 1990 yılı sonunda doğdu. 20 yıl sonra, internet etkileyici ve durdurulamaz sosyal etkisi olan bir fenomen haline gelmiştir.

Fazla 1,7 yıl daha 380% daha fazla temsil Internet erişimi (Internet World Stats, 2009), sahip milyar kişi- Kuzey Amerika ve Avrupa gibi 2000 Bölgeler, bu rakamlar üzerinde iyi olan -veya Dünya nüfusunun Bugün yaklaşık% 26 ile % 74 ve sırasıyla, çevrimiçi erişime sahip nüfusun% 52.

Biz, örneğin, düşünün internet üstel artış 1999 yılında sadece 23 web günlükleri ‘-veya blogs- bugün milyonlarca karşı (Blood, 2000) var olduğunu, hatta daha etkileyici;(2003 yılında kurulan) Facebook gibi bir sosyal ağ sadece yedi yıl içinde (Facebook, 2009) dünya çapında 300 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaştığını; ya da (2005 yılında oluşturulan) YouTube gibi video paylaşım platformu 100 milyondan fazla ABD izleyiciler (YouTube, 2009) vardır ve dünya çapında günlük (Wikipedia, 2009) bir milyardan fazla video hizmet ettiği. Bu numaralar iletişim profesyonelleri tarafından göz ardı edilemez.