Yurtdışında okumak için gerekenler

Bu kriz yönetimini gerektiren bir klasik böyleydi. Sendika altın madencileri bir grup iş bıraktılar. Aynı birliğinden madencilerin bir başka grup grevden. Ardından, 18 Eylül 1992 sabahı, gizemli bir patlama dokuz madenci öldü. Kaza veya cinayet? Smelter ve Müttefik İşçileri Kanada Derneği çarpıcı üyesi bu güvenlik düzenlemeleri (Howse, 1993) ihlal ettiğini mayın yöneticileri neden olduğu bir kaza olduğunu iddia etti. Polis, diğer taraftan, bir toplu katliam olarak davayı araştırdık.

Neyse ki, işçi sendikaları ile birçok şirket bu büyüklükte bir krizle başa asla. Ancak, krizler meydana gelebilir ve bunlar işlenir yolu bir firmanın hayatta kalma ve finansal sağlığı önemli bir unsur olabilir. Kriz yönetimi genellikle bu zahmetli olayları ele sürecini tanımlamak için kullanılan terimdir.

Çalışma ilişkilerinde, kriz, genellikle sözleşme anlaşmazlığı çeşit etrafında döner. Bir grev, örneğin, işlemleri sakat aynı anda emek huzursuzluk uyandırmak ve potansiyeline sahiptir. Böyle bir kriz ile etkili bir şekilde başa, kuruluşlar kriz yönetim planı geliştirmek için teşvik edilmektedir. Bu makalede, işçi sendikaları ile uğraşmak ve emek ilgili krizlerle başa çıkmak için öneriler sunuyor gereken kuruluşlar ile ilgili kriz yönetimini inceler.

Çalışma İlişkilerinde Kriz Olaylar

“Bir kriz olumsuz sonuçları vardır büyük, öngörülemeyen olay olay ve sonrasında önemli ölçüde bir organizasyon ve çalışanlarını, ürünler, hizmetler, mali durumu ve itibar, zarar verebilir.” (Barton, 1993: 2). İşçi ilişkileri krizin yukarıdaki tüm yönleriyle somutlaştırmak potansiyeline sahiptir. Sendikalı kuruluşlara özgü Kriz olayları grev gözcülüğünü, grev, şiddet ve yönetim negatif kamu algılamaları vardır.