İşçi Çekişmesi Ortasında Kriz Yönetimi

Picketing oldukça huzurlu olabilir, aynı zamanda iş faaliyetleri bozar, özellikle zahmetli olabilir. Grevci bileşik giriş (Gibbons, 1992) girmesini yedek teslim sürücüleri bloke zaman Pittsburgh Basın 1992 yılında bu tanık.

Washington Jefferson Otel, DC picketing farklı bir türü, yani, “borazanı serenat,” (Mencimer, 1992) site oldu. Greve gitmek yerine, Otel ve Restoran Çalışanları Yerel 25 üye kazık hattı yürüdü ve misafirler için doğrudan mesajı almak bullhorns geliyordu.Hakim (1992 Mencimer) 09:00 kadar sonra 7:00 am ve 8:30 am ve iki boynuzu arasında sadece bir megafon tayin, kurallar set rağmen Jefferson yönetimi, borazanı kullanımı ile ilgili bir yasaklama emri almak için çabaladılar . Böylece, picketing konuk rahatsızlık dereceye dahil etmedi. Bazı odalarda bir gece ağır bin dolar komuta yana, herhangi bir rahatsızlık yönetimi için bir kriz olay olarak görülebilir.

* Grev

UPS de 1994 Teamster grev krizi oranlarını yaklaşım olabilir iş aksaması başka bir form resimli. Grev sadece 11 saat sürdü rağmen, bu tür Araziler End ve AT & T gibi büyük UPS müşterilerine ciddi teslimatlar eksikliği etkilenmiştir. Buna ek olarak, bir UPS sözcüsü şirketi nedeniyle grev (Frank, 1994) 5.000.000 $ aşan kaybedecek tahmin.

* Şiddet

Ravenswood Alüminyum Şirketi yaklaşan çatışma için 1992 Hazırlıklar geç 1990 özellikle kötü iş anlaşmazlığı sahne yönetim şirketi özelliği etrafında yeni çitler, dikilen video gözetim kameraları yüklü olarak, erken başlayan yeni bir güvenlik görevlisi hizmeti kiraladı ve getirdi oldu gıda buzdolabında boxcars (Mısır, 1992).

Bir güvenlik görevlisi vuruldu ve görev sırasında ağır yaralandı zaman durum kriz haline geldi. Ravenswood kasaba ciddi grevciler veya grev sadakat arasında bölünmüş oldu. Kavga bile kiliselere sirayet. Bir örnekte, bir strikebreaker bir kilise girdi ve aniden kutsal (Mısır, 1992) çıkan sendika işçileri ve ailelerini tanık sadece alter yaklaştı. …