Örgütsel Tasarım Mücadelesi

Düzgün kriz yönetimi ortaya çıkan şeklini anlamak için bu disiplin uzun vadede gelişimini takdir esastır. Belirli örgütler veya kuruluşlar grupları özellikle etkilenen – Bu dönem kriz örgütsel krizlere öncelikle başvurmak için kullanılır, bu tartışmada kabul etmek de önemlidir. Bu tür depremler, kasırgalar, orman yangınları ve hatta iklim değişikliği gibi doğal afetler de dahil olmak üzere – – Bu tartışma toplumsal krizlere odaklanmak için tasarlanmamıştır bireysel organizasyonlar etkilenebilir ancak daha geniş toplum veya ulusal etkisinin bir parçası olarak.

Denis Smith 2005 yılında gözlenen İngiliz bilim adamı: “Krizin tanımı akademik literatüre içinde ciddi tartışmalara yol açan ve terimin kesin anlamı hakkında hiçbir gerçek kolektif kabul var” (s 319)..

Ancak bir kriz geniş bir kavram temelden gibi düşük bir olasılık ve son derece zararlı bir oluşum için akademik ve uygulayıcısı destek iyi bir anlaşma var. Sık sık açıklayıcı tanım Pearson ve Clair tarafından geliştirilen olduğunu gösterdi (1998): “Bir örgütsel kriz örgütünün canlılığını tehdit ve yanı sıra neden, etki ve çözünürlük sayesinde, belirsizlik ile karakterize bir yüksek darbe olay kararlar hızla yapılmalıdır bir inanç “(s. 60).

Olay yaklaşımı

bir advers olay olarak bir kriz konusunda geleneksel yaklaşım, örgütsel kriz yönetimi ilk 1982 (Heath & Palenchar, 2009) üzerine Tylenol zehirlenmesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde tam tanınan bağımsız bir disiplin olarak ortaya beri var ve Avrupa’da takip etti 1986 (Falkheimer & Heide, 2006) Çernobil krizi.

Bir kriz ve nasıl olur durumunda buna hazırlanmak için ortaya çıktığında ne yapacağını – bir ölçüde taktik aktivite olay yanıtı odaklanmış olarak adlandırılan bu olay yaklaşımı kriz yönetimi çok mantıklı bir kavramsallaştırma yol açtı. Böyle fonksiyonel faaliyetler başarılı organizasyon kriz tepki ve kurtarma ve olay yaklaşım için kritik önem taşıyan yaygın destek, örneğin korur: (“Bir kriz, bir kurumun faaliyetlerini bozmaya tehdit ve mali ve itibarına tehdit hem pozlar ani ve beklenmedik bir olay olduğunu” Coombs, 2007, s. 164) ya da “Bir kriz ciddi zarar verebilecek, yanlış kararlar, ya da hızlı ya da proaktif yeterince yanıt vermeyen durumlarda gerçek zamanlı üst düzey stratejik kararlar için çağıran bir) plansız (ama mutlaka beklenmedik değil olay Organizasyon “(Davies, 2005, s. …