makedonyanın başkenti

Birçok tür sözler sadece daha fazla veya daha az sıfat şekilde, söz konusu nesnenin kökeni bakın; Bu tür soy ağacı doğruluğunu yoksun olabilir, onlar kesinlikle bizim günlük konuşma egzotik bir dokunuş ekleyin. Birkaç örnek izleyin:

Jaluziler (Fransızca denir persienne), İspanyol sineği, Hint dosya, Rus ruleti, krep de belkemiği, İrlanda güveç, Fransız öpücüğü, Brezilya fıstığı, (bu durumda bir bütün kıta) Afrika menekşeleri, patates kızartması, Bermuda şort, İngilizce kek, Türk lokumu, Hollandalı kapı. (1)

Farklı bir yapı olarak, ülke, ulus veya bölge adı kaynağının daha güçlü etnik render, bir isim olarak görünür:

Turkuaz, arabesk, Java (Endonezya ada), Jerry can cravat, (Almanca için Jerry), japonica, ulster, formaları (Jersey dolu), Keşmir, Afgan, müsli, bikini (Bikini Atoll sonra (Fransızca yoluyla Hırvatça, gelen) ) Marshall Adaları, Panama, () Hindistan çivit, Tatar tartar (sos), holland (kumaş), Malaya adlı malacca (kamışı), Danimarka (bir pasta), viski, liman (şarap, gelen Portekiz), sonuçta Sri Lanka Sanskritçe adından Serendipity () (2), allemande (bir dans) Flaman, polonaise, flamenko (), ve flamingo ve çok, çok daha fazlası. (3)

Yukarıdakilerin hepsi nötr bilgiyi taşırlar; katılan ulus ya da etnik grup oluşturulmuş dernek aracılığıyla kaybı uğrar. Değil aşağıdaki listede çok. Bu terimlerin her biri uzun unutulmuş gruplar ve yerlere doğru bazı ifade önyargı ile aşağılayıcı (ya da en azından olumlu) çağrışımlar taşır:

Galce için, Fransız izin almak için, (Mısır dan, Çingene itibaren) GYP kadar, aşağı yahudi için (bkz Fransız eşdeğeri: partir a l’İngiliz), (11. yüzyıl Bulgar sapkınlar itibaren) bugger, Hint verici, arap sokak, moron, Fransızca mektubu ve İngilizce kapağın (kondom adları), köle ve kölece (Fransızca Chretien, Hıristiyan itibaren) (Slavlar itibaren), Müslüman (toplama kamplarında açlıktan mahkumlar), Hollandalı (yani intihar), çift Hollandalı (yani anlamsız), İtalyan grev, (4. ve 5. yüzyıllarda Batı Avrupa’yı işgal Doğu Germen kabilesi sonra) Alman kızamık (rubella için başka bir isim), il, cahil ve zevksiz, vandal,, lezbiyen, (belki de Visigoth itibaren) yobaz, bohem (Lesbos itibaren) ( Bohemia, Çingenelerin iddia edilen kaynak), tartar (kötü Tatar, temperli). …