Makedonya Mit Üniversitesi Denklik

Makedonya üniversitelerinde tıp okumak oldukça kolaydır. Bunun için lise veya meslek lisesi mezunu olmanız yeterli olacaktır.Makedonya üniversitesi tıp fakültelerinde taban puanları yoktur. Aynı şekilde Makedonya Mit Üniversitesi giriş için herhangi bir ÖSS şartı da yoktur. Makedonya’da tıp fakülte üniversitelerinde YÖK denkliği vardır.Mezuniyette aldığınız diplomalar Avrupa Birliği ülkelerinde de aynen geçerlidir. Makedonya üniversitesi tıp fakültesi mezunları tıp, eczacılık, diş hekimliği bölümlerinde YÖK Seviye 2 sınavına girmek zorundadır. Makedonya üniversite bölümlerinde çeşitli dillerde eğitim verilir. İngilizce, Almanca,  Fransızca ve Bulgarca bu eğitim verilen dillerdir. IELTS 6,5 veya TOEFL 213 gibi İngilizce uluslar arası dil yeterlik sertifikasına sahip olan öğrenciler doğrudan lisans eğitimlerine başlayabilirler. Makedonya üniversitelerinde eğitim tıp bölümlerinde toplam olarak 6 sürer. Tıp bölümü 6 yıl sürerken diğer bölümler ülkemizde olduğu gibi 4 yıl sürer. Makedonya’da tıp bölümü eğitimi öncesinde İngilizce be Bulgarca hazırlık sınıfı vardır. Öğrenciler bu hazırlık sınıflarında lisans eğitimlerine yönelik seçmeli dersleri de alırlar.

Makedonya üniversiteleri tıp fakültelerine başvurular haziran ayında başlar.Haziran ayında başvuru yapan öğrenciler eylül ayında üniversitelerine kesin olarak kayıtlarını yaptırmış olurlar. Makedonya üniversitelerinde kayıt tarihleri ise kasım ayı ortalarına kadar devam edebilmektedir. Makedonya Mit Üniversitesi kayıtta istenen bazı evraklar bulunur. Bu evraklar şunlardır; kayıt olacak öğrenciye ait lise veya meslek lisesi diplomasının aslı, noter onaylı fotokopisi veya mezuniyet belgesi.Öğrencinin tüm notlarını gösteren çizelge, aile tarafından imzalanan ve okul yönetimine verilen taahhütname, en az 2 yıl geçerliliği olan pasaport, 6 adet cepheden çekilmiş fotoğraf, ve son bir ay içerisinde alınmış olan sağlık raporu gereklidir. Bu istenen belgeler tıp fakültelerine göre farklılık da gösterebilir.

Makedonya Mit Üniversitesi okuyan veya eğitim alacak olan öğrencilerin beslenme giderleri aylık ortalama 200-250 Euro civarında tutar.Öğrenciler beslenme giderlerini karşılayabilmek için şehirlerde bulunan süpermarketleri rahatlıkla tercih edebilirler.Makedonya’da pansiyonların yakınlarında büyük ölçekte süpermarketler bulunur. Makedonya’da tıp okuyacak öğrenciler ulaşım için aylık olarak kullanılan abone kartı kullanabilirler.Makedonya’da ulaşım otobüs, dolmuş ve metro ile yapılmaktadır.