Kriz İletişimi Yönetimi

Örgütsel iletişim ve çevrimiçi kriz yönetimi

Bizim telaşlı dünyada, haber anlamıyla aracılığıyla- bilgisayar ekranları, mobil cihazlar, ya da birkaç saniye içinde başka dünya bir noktadan dijital TV Setleri- atlar. İnternet bir bütün olarak örgütsel iletişim uygulamaları dönüştürme, birçok müşteri, yatırımcı, analist, çalışanları, medya, ve herhangi bir şirket olan birçok diğer paydaşlar için bilgi ve iletişim tercih edilen bir platform haline gelmiştir.

Örgütsel krizler yaymak için yeni yollar bugün bulduk. Virüsler gibi, onlar şimdi örneğin yeni ve tehlikeli formlar, Facebook, veya Youtube gibi video dağıtım siteleri gibi sosyal forumlar elde, mutasyona. Ve iken iletişim profesyonelleri önlemek ve iş ‘sanal’ tarafında bu tür krizlerin etkileri ile karşı karşıya, çoğu sadece şaşkın olan ‘gerçek’ dünyada krizi nasıl tedavi konusunda emin hissediyorum.

Literatür incelemesi

Örgütsel iletişim internetin etkisi son yıllarda büyük ilgi bir konu olmuştur. Kent Taylor, Beyaz (2003) ve yerleşir (1996), örneğin, paydaşlara örgütsel yanıt inceledik.Veya analiz ve gelecekteki eğilimleri tahmin etmek Diğerleri gibi teknolojiler (;, Ha & Pratt, 2000 Taylor, Kent, & Beyaz, 2001 González-Herrero, Ruiz de Valbuena, & Ruiz San Roman, 2005) öncü kullanımını kurmaya çalıştık Belirli bir coğrafi ortam veya ülkelere (; Naude, Froneman, ve Atwood, 2004 Ayish, 2005).

Çeşitli yazarlar ayrıca bazı internet teknolojileri mevcut iletişim mesleki uygulamalar üzerinde bir etkisi vardı ve nasıl uygulayıcılar teknoloji stratejik (González-Herrero ve Smith, 2008 nasıl kullanabileceğinizi farklı açılardan örtülü var, Jefferson, 2006; Neil, 2000; Perry, Taylor & doerfel, 2003). Madere, 2006; diğerleri dijital teknolojilerin kullanımı gibi web siteleri, interaktif sohbetler, gerçek zamanlı video veya ses dosyalarına (Hearit, 1999 kullanımı gibi kriz iletişiminde yeni taktikleri ve araçlar, ortaya çıkması kolaylaştırmıştır nasıl analiz ettik; Taylor & Perry, 2005; Van varki, 2004; Batı, 2003; Witmer, 2000). …