İliria Kraliyet Üniversitesi

Kosova ülkesinde kurulmuş olan ve aynı zamanda da bir devlet üniversitesi olan İliria Kraliyet Üniversitesi diye sorulduğu zaman nerede olduğu hakkında detaylı bilgiler vermek ve üniversitenin bulunduğu şehri tanıtmak istiyoruz. İliria Kraliyet Üniversitesinin bulunduğu şehir Kosova ülkesinin kuzeybatısında yer alan bir şehir olan Priştine şehridir. Priştine şehri aslında üniversitenin adı olan tetova ile aynıdır. Çünkü Priştine Arnavutça dilinde Tetova anlamına gelir. Bu nedenle hem Priştine hem de Tetova olarak adlandırılabilir. Şehir aslında Şar dağları dediğimiz dağların eteklerine kurulmuş olan Pena nehrinin kıyısında yer alan özel bir şehirdir. Polog bölgesi denilen ve Kosova ülkesinin bölgelerinden birisi olan bölge içerisinde yer alır. Üniversite eğitimizi İliria Kraliyet Üniversitesinde almak istediğiniz zaman gideceğiniz şehir olan Priştine şehri aynı zamanda Kosova ülkesinin de en büyük 3 şehrinden bir tanesi olma özelliğini taşır. Diğer büyük şehirleri ise başken Üsküp ve Manastır şehirleridir.

Kosova İliria Kraliyet Üniversitesi olarak söyleyeceğimiz bir diğer konu ise yarı karasal bir iklime sahip olan ve kışları soğuk geçen bir şehir olan Priştine şehrini işaret edebiliriz. İklim olarak karasal iklime sahip olan Priştine şehrinde kış ayları oldukça soğuk ve yağışlı bir şekilde geçer. Buna nazaran yaz ayları da nemli ve sıcak olarak geçtiği için karasal bir iklime sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. İliria Kraliyet Üniversitesinin kurulmuş olduğu Priştine şehri 100.000 kişiyi bulmayan bir nüfusa sahip olmakla birlikte son yıllarda bu sayının arttığı gözlemlenir. Sizler öğrenci olarak şehre gittiğiniz zaman en çok Arnavut görecek ve Arnavutlardan sonra Makedonları görebileceksiniz. Ancak şehirde hiç az olmayan bir sayıda Türklerin de olduğunu ifade edebiliriz.

Bağımsız bir ülke olan Kosova içerisinde kurulan ve  İliria Kraliyet Üniversitesi sorusunun cevabı olan Priştine şehri bir öğrenci için en ideal şehirlerin başında gelir. Çünkü son derece az olan nüfusu ve sıcakkanlı insanları sayesinde hiçbir zaman için sıkılmayacağınız ve üniversitenin de yapacağı kültürel ve sosyal aktivitelerle zenginleşen bir şehir olmakta ve tüm öğrenciler için maddi olarak da son derece uygun olmaktadır.