İliria Kraliyet Üniversitesi Forum

Yüzyıllar boyu Osmanlı egemenliğinde kalmış olan ve günümüzde hala Osmanlı mimarisinin izlerini bünyesinde barındıran, gerek kültürel yapısı, gerek sosyal yaşantı anlayışı ve gerekse yaşam tercihleri konusunda ülkemizle çok benzerlik gösteren Kardeş ülke Kosova’da artık yepyeni bir üniversite kurulmaktadır. İliria Kraliyet Üniversitesi , ismi ile müsemma bir çizgi sergileyen, henüz çok yeni ama hedefleri çok büyük olan bir üniversite olacaktır. En kısa zamanda eğitim-öğretim hayatına geçecek ve siz gençleri; üniversite hayatınızın başından tutunda, mezuniyet günlerinize kadar büyük bir mutlulukla ağırlamak üzere kapılarını açmış, bekliyor olacaktır. Bu eğitim kurumunun en büyük özelliği; Türk Üniversiteleri içinde Balkanlarda kurulan ilk üniversite olmasıdır. Bu noktadan da anlaşıldığı gibi bu kurumun eğitim dili en başta Türkçedir. Bunun yanı sıra Makedon dilinde ya da İngiliz dilinde bazı dersleri görmeniz de mümkün olmaktadır.

İliria Kraliyet Üniversitesi kuruluşu ile bulunduğu bölgeye yeni bir hayat vermekte, yeni bir tarz ve bilgi birikimi ile adeta bir kültür pınarı görevi görmektedir. Bu kurumda okumak sadece cüzi bir miktarda ücrete tabiidir. Bunun dışında sınav şartı, taban puan uygulaması gibi yaptırımlar söz konusu olmadığı için, üniversite adayları, özellikle de ülkemiz gençleri bu üniversiteyi gönül rahatlığı ile tercih edeceklerdir ve hem yurt dışında okumanın güzelliğini, hem de değişik balkan dillerini öğrenmenin zevkini tadacaklardır. Zira bu kurum, mezun öğrencilerine ayrıca bir dil sertifikası vererek te onları onore etme amacını gütmektedir. Kosova’da, Türklerin fazla olduğu bir bölgede konuşlanması dolayısı ile, burada okumak isteyen ülkemiz gençleri asla yurt dışında bulunmanın sıkıntısını yaşamayacak, bilakis kendi ülkelerinde okuyormuş gibi rahat olmanın güzelliği ile üniversite hayatlarına devam edeceklerdir.

VSınav stresi yaşamadan ve öğrenim dilinin de Türkçe olduğu İliria Kraliyet Üniversitesi , ayrıca YÖK tarafından da tanınmış bir üniversitede okumayı daha rağbet edici kılacaktır.