İletişim Araştırmaları

letişim araştırmaları genellikle iletişim ve kitle iletişim alanındaki eğilimleri veya gerçekleri keşfetmek için girişimi anlamına gelir.

Kitle iletişim araçları ele ve büyük bir izleyici kitlesine ulaşan çeşitli iletişim biçimleri, içerir ve radyo, televizyon, gazete ve dergiler, kitaplar, kayıtları, reklam panoları ve Internet içerir.

Roger Wimmer ve Joseph Dominick istatistik ve araştırma yöntemleri ve sonuçları oldukça farklı olduğu fikrini desteklemektedir. Araştırma istatistikçiler tarafından araştırmacılar tarafından değil, yapılır. Onlar da soruları ve hipotezleri incelemek için araştırmacılar tarafından kullanılan algoritmalar (istatistiksel işlemler ve formüller) oluşturmak gibi istatistikçiler de, araştırma sürecine dahil edilmektedir. Wimmer ve Dominick göre, araştırmacılar bunun yerine işe nasıl, araştırma yöntemleri ile neler yapabileceğini öğrenmek gerekir.

Hızlı bilgi iletimi izin 20. yüzyılda bir teknolojik patlama kitle iletişim sosyologların dikkatini çekti. görsel-işitsel teknolojileri ve internet medyası önemli bir etkiye kazanmak yardımcı olmuştur.