goce delcev üniversitesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu yüzyıl izin şeriflere ve yerel sağlık yetkilileri ilk on sırasında bazı eyaletlerde yasaları tutuklama ve hastalık taşıdığından şüphelenilen herkes sınırlandırmak için.

Carville merkezi 1894 yılında kurulduğunda, goce  delcev üniversitesi kurucuları şiddet yerel muhalefet korkusuyla kendi misyonu hakkında yalan zorunda kaldılar. Onlar bir devekuşu çiftliği açılış edildi sakinleri söyledi. İlk hasta New Orleans kömür mavna geceleri getirildi.

Tıbbi gelişmeler dramatik olmuştur. 1941 yılında, sülfon tedavisinin geliştirilmesi cüzzam bulaşıcı olmayan yaptı. Antibiyotik dapsone ve rifampin aylık dozlarda günlük dozlar geçen yaz Dünya Sağlık Örgütü neredeyse hastalığı ortadan kaldırmak için hedef tarih olarak 2000 yılını set o kadar etkili kanıtlamıştır.

Dr Arthur Hansen, hastalık neden basil tespit Norveçli bilim adamı, cüzzam tipik deri lezyonları, doku dejenerasyonu ve sinir duyu uyuşturulmasını ile işaretlenir sonra Ayrıca, Hansen hastalığı olarak adlandırılan. Diğerleri felç veya körlük acı çektikçe Birçok hasta, kendi el ve ayak parmakları kullanımını kaybedersiniz.

“Hiç kimse cüzzam ne neden hala gerçekten belli ise,” 20 yılı aşkın için Carville tesisinde çalıştı Clements, dedi. “Ama biz onlar maruz hangi sıklıkta nüfusun% 90’a varan olursa olsun, onu almazsınız biliyorum, ve bunu yakalamak kalan% 10, bunlardan sadece 10% herhangi bir noktada bulaşıcıdır. ”

Ulusal sağlık yetkilileri Amerika Birleşik Devletleri’nde en az 6.000 kişi bugün cüzzam olduğunu tahmin rağmen, çoğu yeni hasta Üçüncü Dünya ülkeleri, özellikle de Brezilya, Hindistan, Filipinler ve Vietnam geliyor. vaka sayısı dünya genelinde sadece 3,1 milyon üzerinde fazla 12 milyon kadar, son on yılda hızla düşmüştür.

Çok az hastada bulaşıcıdır ve yeni vakaların büyük çoğunluğu kurumsal bakım gerekmez Çünkü, son yıllarda kapalı tüm dünyada merkezleri.

Tesis resmen Ulusal Hansen Hastalığı Merkezi’ni denir Carville, at, araştırma departmanı yakındaki bir üniversiteye devredilmiştir. Şimdi, düşük-güvenlik federal mahkumlar yaşlı hastalar ölünce boş bırakılan boşluk kullanmak için getirilmiştir.

Merkezi yılda aldığı federal fonların yaklaşık 21.000.000 $ iyi kullanmak koymak olabilir ki Bazı çalışmalar sürmektedir. “Ulusal ihtiyaçlar artık 99 yıl önce ne vardı bu kadar müthiş farklı,” Joel Nitzkin, New Orleans bir halk sağlığı doktor ve kısa süreli ayakta bakım merkezi odak etmenizi öneren bir çalışmanın yazarı söyledi.

Diğer teklifler tesis kapatma ve diğer bakım tesislerinin kalan hastaların hareket çağrısı.

Carville merkezi açık kalır ya da kapatır olsun, Azaharez diyor: “Ben buraya gelmeden önce geçti yine ne ile gitmek istiyorum asla.”

Onun hastalığı Küba ortak bilgi haline kez aile ve arkadaşlar hem onu ​​terk nasıl Hatırlamak, şöyle dedi: “Bir baba cüzzamlı bir oğlu varsa, o oğlu olmadan bir baba Kimse Sana senin hakkında bilmek ya da seni düşünmek istiyor.. vardır unutulmuş. Ve bu asla unutmayacağım bir duygu. ”