Etnik Eleştiri Çeşitleri

Ralph Ellison Görünmez Adam yayınlanmasından bu yana siyah kadınlar tarafından yazılmış birçok roman (diğer şeyler arasında) boşlukları doldurulmuş veya siyah kadınlar görünmez tutmuş sessizlikler dile verilir var. Toni Ardıç Bambara en Tuz Yiyenler böyle bir roman. Çalkantılı altmışlı ve bazı kazanımlar Sivil Haklar Hareketi tarafından yapılan edildikten sonra 1980 yılında yayınlanan, yirmi sekiz yıl Ellison Görünmez Adam sonra, Tuz Yiyenler bir diyalojik ilişki içinde Görünmez Adam gibi diğer metinleri çekici, kendi yarattığı dünyanın ötesinde hareket eder. Henry Louis Gates, böylece fenomen açıklıyor:

Edebî eserler değil, çünkü bazı mistik kolektifin diyalog vardır

bilinçsiz ırk veya cinsiyet biyoloji tarafından belirlenir, ancak çünkü

yazarlar, diğer yazarları okumak ve kendi temsillerini deneyim zemin

dil modellerinde büyük ölçüde diğer yazarlar tarafından sağlanan

Onlar akin hissediyorum. (7)

Gates, burada siyah kadın yazarların bir geleneğin inşaat konuşuyor, ancak yazarlar, belki, böyle bir akrabalık hissetmiyorum bile bu olgu / strateji benzer.

Görünmez Adam kendisi (Byerman 11) bir “Freudyen, Marksist ve kendini varoluşçu kavramlarının kullanımı yirminci yüzyıl Batı parlaklık” sağlama, Faulkner ve Hemingway Jefferson ve Whitman gelen Anglo-Amerikan erkek yazarların söylemi ile peopled edilir. Ellison, bu yazarların dili, görüntüleri ve sembolleri getiriyor ve onun metnin içine çalışır ve tamamen yeni bir bağlamda onları yerleştirerek, o “şaka değiştirir ve boyunduruğu fişleri,” doğrusu tersine, revize, ya da yazma artırır ve Rus Formalistler denilen olurdu şekillerde bu erkeklerin düşünme “yabancılaştırma.”Viktor Shklovsky 1917 deneme, “Teknik olarak Sanat,” açıklıyor:

Biz bir nesneyi birkaç kez gördükten sonra, bunu tanımak başlar. nesne

önümüzde ve biz bu konuda biliyorum, ama biz bunu görmüyoruz – dolayısıyla biz

Bu konuda önemli bir şey diyemeyiz. Sanat nesneleri kaldırır

çeşitli şekillerde algının otomatizm. (13)

Bu çalışma böyle bir gibi, bir yabancı bağlam içine çekildiğinde meydana yabancılaşma “ya da yabancılaştırma – Bir Whitman şiir veya Bağımsızlık Bildirgesi – Söz konusu nesne, örneğin bir başka sanat eser, edebi bir metin, olur ise sosyal ve kültürel görünmez bir adam için özgürlük imkansızlığı ve “beden elektrik” hakkında roman. …