Amerikada universite okumak

Her yıl, kuruluşlar krizlerden öğrenmek gerektiğinin farkındadır. Ne yazık ki, bu örgütlerin çok önemli dersler gözden kaçırmak ve kuruluşlar öğrenme gereken yedi ders, bu makalede sunulan onların kriz öğrenme iyileştirmek için yollar görmezden.önleme, hazırlık, yürütme ve değerlendirme: dersler kriz yönetimi birbirine aşamalarını yansıtan dört kategoriye ayrılır.

Giriş

Kriz yönetimi çeşitli ve karmaşık bir süreçtir. mesajlar kuruluşlar kriz vurur sonra paydaşlara sunmak, kriz müdahale stratejileri (CRS), bu sürecin önemli bir parçasıdır.Onun sözleri ve eylemleri – Kriz müdahale stratejileri bir organizasyon diyor ve ne içerir. Yaklaşık bir on yıl için, çeşitli alanlarda araştırmacılar CRS dinamiklerini keşfetmek olmuştur. Özel önem kriz durumuna CR3 “eşleşen” tahsis edilmiştir.iletişim araştırma durumları mesaj seçimi [12] etkiler? kanıtlamıştır çünkü bağlantı hayati önem taşımaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, bazı mesaj stratejileri belirli durumlarda diğerlerinden daha iyi çalışması gerekir. Araştırma, aynı krizler için de geçerlidir gösterir. Bazı CRS belli kriz durumlarında daha iyi çalışır [6].

Bu makalede, kriz yöneticileri-olurdu “dersleri” bir dizi oluşturmak için CR3 üzerinde çeşitli yazıları üzerine çekiyor. dersler, kendi kriz sonrası iletileri oluşturmak için çalışırken yöneticileri kullanabilirsiniz kurallar vardır. Mevcut kriz müdahale stratejileri ve kriz durumlarında yapısı CR3 dersleri geliştirmek için kullanılır.

Kriz Müdahale Stratejileri

Çeşitli kaynaklardan çizim araştırmacı bir dizi, potansiyel kriz müdahale stratejileri [1, 3, 9, 13] listelerini kurduk. Sergi 1 tek kapsamlı bir liste halinde bu fikirleri distills.Liste, iki veya daha fazla kaynaktan görünen sadece bu stratejileri içerir.